Domates Kaç Kalori?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Domates Kaç Kalori?

Domates kaç kalori? İçeriğinde C ve A vitamini, potasyum, mangan minerallerinin güzel bir kaynağıdır. Az kalorili ve fazla lifli olması buna bağlı olarak kilo muayenesinin istendiği diyetler amaçlı güzel bir seçenektir. Antioksidan özelliği ile kanser oluşumuna karşı niteliktedir.

Domates, C ve A vitamini, potasyum, mangan minerallerini bulunduran, az kalorili ve dik lifli olmasıyla kilo kontrolünü imkânı sunan diyetler amaçlı uyumlu bir besin kaynağıdır. Antioksidan özelliğiyle kanser oluşumuna karşı maçta mühim rol oynar. Tahmini 100 gram. Durumda olan bir adet (Regl) domates 18, 7 kaloridir.


1 domatesin besin değeri

 • 100 gram 1 domates, 2, 9 gram. Karbonhidrat içermektedir
 • 100 gram 1 domates, 0, 2 gram. Yağ içermektedir.
 • 100 gram 1 domates, 1 gram. Protein içermektedir
 • 100 gram 1 domates, 242 gram. Potasyum içermektedir
 • 100 gram 1 domates, 84 gram. A vitamini içermektedir
 • 100 gram 1 domates, 24, 5 gram. C vitamini içermektedir

Domates kilo yapar mı?


Bu besin değerlerine yönelik bu sualle gelmeniz belli bir zaman haksızlık olur. İçinde bulundurduğu fazla antioksidan ve domatese kırmızı rengini verici likopen maddesinin yağları eritme özelliği yardımıyla zayıflamanıza destekçi olur.


Faydaları ve Zararları?


Domatesin içinde bulundurduğu lifler yardımıyla açlık hissini ortadan kaldırır. İçerisinde yer alan likopen yardımıyla cildi güneşin zarar veren etkenlerinden korumaktadır. Likopen cildin oksijen alımını kolaylaştırarak, cildin daha çok miktarda soluk almasını olanağı sağlar ve en ehemmiyetlisi cilt kanserine karşı sığınma kalkanı oluşturur. Domatesin rastgele bir zararı bulunmaz. Basur, mayasıl ve yüklü karaciğer şikâyeti olanlara domates zararlıdır. Bunun amaçlı karaciğer kuvvetlendirici yiyeceklerle beraber yenilmelidir.

1 adet Domates kaç kalori: Bol miktarda vitamin ve mineral içeren domates sağlığa yararı sayılamayacak denli çoktur. Bir adet domates 110 gramdır. Bu da 18 kaloridir. Domates çeşitleri içinde salkım, çeri, köy domatesi benzeri birçok versiyonu vardır. Bir adet minik domates (85 gramdır) 14.5 kalori, bir dilim domates 25 gram olup 4.3 kcal, 1/2 domates (55 gram) 9.4, bir çeyrek domates de 25 gram olup 4.3 kaloridir.

Çeri Domates Kilo Aldırır mı: Yemeklerin ve kahvaltıların vazgeçilmezi durumda olan domates, birçok vakit düşündürücü olmaktadır. Domates kilo aldırır mı suali heyecan konusudur. Formunu muhafaza etmek amaçlı rejim yapanların sebze ve meyve tüketimini yoksun etmemek gereklidir. Domates yiyecek bedende yoksun durumda olan vitamin ve minerallerin giderir. Bu sebze kilo almanızı değil vermenizi olanağı sağlar. Sos yapımında sık sık kullanıldığından yağ ölçüsü dik olur. Sos çeşitleri de Kilo alma miktarı ile ilgili etkilidir. Salçası da yapılabilen bu sebzenin sos yapımında kullanıldığında kilo alımına yol açar.

Yaz ayının yaklaşmasıyla beraber az kalorili besinleri tüketerek formunu muhafaza etmek talep eden birçok birey rejim yapmaktadır. Hem Bir gündelik vitamin ihtiyacını karşılayacak hem de tokluk duygusu verecek nitelikte besinler yiyecek faydalı olur. Kilo sunmak sabır gerektiren bir süreçtir. Kendine egemen olamayıp da diyetini bozan birçok birey vardır. Rejim yaparken en başta uzmana müracaat etmek gerek. Ardından hem bir besin değeri az hem bir de besleyici yemekler ve içecekler yiyecek gereklidir. Bedendeki yağı eritecek tesiri durumda olan sebzeler yiyecek gereklidir. Domates de kilo verdiren sebzeler içinde bulunur. Kahvaltılarda, ara öğünlerde tüketilen bu besin vücuda enerji verdiği denli tokluk da verir.


Çeri Domatesin Besin değerleri
 • 110 gramında ne denli karbonhidrat vardır: 2.9(Gram)
 • 110 gramında ne denli protein vardır: 1(Gram)
 • 110 gramında ne denli yağ vardır: 0.2(Gram)
Kalori denetimi yapanlar domatesi yemelerinde mahzurlu değildir. Bir bardak domates suyunu içtiğiniz de gündelik A vitamini ihtiyacının belirli bölümünü giderir. Göz sıhhati amaçlı A vitaminin tesiri çoktur. Beyaz kan hücresinin artmasına yol açar.

Domates Kaç Kalori? Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Domates Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Domates Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Domates Nasıl Kurutulur?

Domates Nasıl Kurutulur?

Kışlık Acılı Domates Sosu Nasıl Yapılır?

Kışlık Acılı Domates Sosu Nasıl Yapılır?

Kremalı Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kremalı Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Domates Zeytinyağlı Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Domates Zeytinyağlı Tarifi ve Malzemeleri

Kuru Domates Zeytinyağlı, kahvaltı yapmaktan hoşlanmayan bazı kişilere bile kahvaltıyı sevdirecek bir lezzettir bu zeytinyağlı kuru domates. Zeytinyağında bekledikçe d[...]

Yeşil Domates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Domates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil domates turşusu, Turşuyu sevmeyen yoktur galiba. Özellikle de kuru baklagillerin yanında, olmazsa olmazlardandır. Önceden ninelerimiz, büyük bidonlara turşularını[...]

Domates Çorbası Kremalı Tarifi ve Malzemeleri

Domates Çorbası Kremalı Tarifi ve Malzemeleri

Domates çorbası kremalı, özellikle büyük küçük herkes çorbayı severek tüketmektedir. Pek çok çeşit çorba bebekler, çocuklar ve yetişkinler için sofrada vazgeçil[...]

Fırında Patates Domates Biber Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Patates Domates Biber Tarifi ve Malzemeleri

Fırında patates domates biber, çok sevilen sebze yemek yemeklerinden biridir. Pilavların yanına çok yakışan bir yemektir. Kimi sade olarak yapar ve meze olarak yer kimisi i[...]

Şehriyeli Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Şehriyeli Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Şehriyeli Domates Çorbası, Sıcak çorbalar kış ayların da içimizi ısıtan yiyecekler arasındadır. Ülkemizde birçok çorba yapılır. Hemen hemen her şeyden de çorba [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6