Güneşte Domates Kurutma Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Güneşte Domates Kurutma Tarifi ve Malzemeleri

Güneşte domates kurutma, şimdilerde özellikle her mevsim kolaylıkla domates yetiştirilebilmektedir. Ancak yaz ayındaki domatesler ile diğer mevsimlerde serada yetiştirilen domateslerden çok daha lezzetli olmaktadır. Güneşin yaydığı ısı ile domates kurutmak hem daha sağlıklı hem de kış günlerinde daha sağlıklı domates tüketmek için oldukça önemlidir. Önceden büyüklerimiz kışa bütün besinleri kurutarak hazırlık yapıyorlardır. Ancak şimdilerde besinleri dondurucuda saklanması yeni bir teknik olarak ortaya çıkmıştır. Çoğunlukla serada yetiştirilen domatesler yapay atmosfer ortamında yetiştirildiği için bütün bir yıl boyunca istediğimiz zaman kolaylıkla domates tüketebiliyoruz. Ancak yaz aylarında yediğimiz domatesler çok daha lezzetli olmaktadır.

Güneşte domates kurutma, küçük çeri domatesleri ortadan ikiye bölerek fırın tepsisine dizerek 1 ile 2 gün içerisinde güneşte kolaylıkla kurutabilirsiniz. Fırın tepsisi yerine başka bir tepside olabilir, ancak domateslerin kuruması biraz uzun sürebilir. Siyah ince tepsinin üzerine yaz mevsiminde aldığınız domatesleri keserek tuzlayın ve tepsiye dizin. Daha sonra yönü güneş gören balkonun bir köşesine konarak kurumaya bırakılır. Ayrıca büyük olan domatesleri küçük parçalar şeklinde doğrayın, eğer büyük dilimler olur ise domatesin kururken buharlaşacak olan su miktarının fazla olmasından dolayı kuruması biraz uzun zaman alabilmektedir. Oysa domates küçük dilimlerde olur ise güneşin etkisi ile domatesin suyu daha çabuk buharlaşır ve kuruması daha kısa sürede olacaktır.

Güneşte domates kurutma, özellikle kurutulacak domatesler tam kan kırmızı renkte olmalıdır. Domatesler çoğunlukla aynı boylarda kesilmesine dikkat edilmelidir. Büyük domatesler mümkünse dört parçaya bölünmelidir. Daha sonra siyah renkteki tepsinin üzerine tuzlanarak birbirine değmeyecek şekilde dizilmelidir. Güneş ocaklarının önü açılarak önünde bulunan etek parçası mutlaka güney cephede olacak şekilde yerleştirilir. Özellikle güney cepheye bakan bir balkon duvarınız var ise çok fazla rüzgâr gelmesini engelleyerek fayda sağlar. Tepsilere tuzlanıp dizilerek hazırlanan domateslerin altlarına nihale yerleştirilir. Çünkü ısınmış olan tepsinin güneş ocağındaki kartona temas ederek yanmasını önlemiş olursunuz. Domatesleri sabah saat 8'den akşam güneş batana kadar durabilir. Eğer kurumayan domatesler var ise bir gün daha güneşte kuruması için bırakılır. Kuruyan domatesleri cam kavanozun içine yerleştirelim ama hemen ağzını kapatmayın. Tam kurumayan domatesler kavanozda rutubet oluşmasına yol açar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Domates Çorbası Sütlü Tarifi ve Malzemeleri

Domates Çorbası Sütlü Tarifi ve Malzemeleri

1 Domates Kaç Kalori?

1 Domates Kaç Kalori?

Şehriyeli Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Şehriyeli Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Havuçlu Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Havuçlu Domates Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Domates Çorbası Kaşarlı Tarifi ve Malzemeleri

Domates Çorbası Kaşarlı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Cherry Domates Türleri ve Özellikleri

Cherry Domates Türleri ve Özellikleri

Güncel

Biberli Domates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Biberli Domates Turşusu Tarifi ve Malzemeleri